ÎNCEPÂND CU ANUL ACESTA, TERENURILE ȘI CLĂDIRILE NEÎNGRIJITE VOR FI SUPRAIMPOZITATE

În ultima ședință a Consiliului Local din anul 2018, consilierii locali au aprobat proiectul de hotărâre ce prevede supraimpozitarea terenurilor neîngrijite și a clădirilor aflate într-un stadiu avansat de degradare. Direcția Poliției Locale și Direcția de Taxe și Impozite Locale Giurgiu au constatat pe tot parcursul anului 2018, un număr de 80 de terenuri și clădiri care au fost lăsate neîngrijite de către proprietari.

Astfel, în urma constatărilor efectutate de agenții Direcției Poliției Locale, Direcția de Impozite și Taxe Locale a întocmit proiectul de hotărâre privind supraimpozitarea, propunând o taxare de 300%, respectiv 500%, în funcție de stadiul de degradare și prin urmare, al punctajului calculat de către agenții constatori.

Cele mai multe clădiri aflate într-un stadiu avansat de degradare și care vor fi supraimpozitate cu 500% se află pe străzile Aurel Vlaicu și Mircea cel Bătrân.

Proiectul de hotărâre a intrat în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2019.

Ultima modificare: 18.08.2022 – 16:11 de către

Anteriorul FACILITĂȚI ȘI SCUTIRI FISCALE ÎN ANUL 2019